22.04.2024

Беа подобри од Пробаскет и на вториот меч од четвртфиналето (75:54)...

ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ: Вардар со два чекори во полуфиналето

Екипата на Вардар е првиот полуфиналист на плеј-офот во женска конкуренција.

„Вардарки“ беа подобри од својот противник, екипата на Пробаскет и на вториот меч од серијата, одновно одигран во нивната сала „Под Кале“ овојпат славеа со резултат (75:54), доволно за да ја затворат серијата со максимални (2-0) и да обезбедат место во следниот елиминациски круг од доигрувањето за титулата.

На „реваншот“, девојките во „црвено-црна“ комбинација поведоа со (19:9) по десет минут пд играта, до полувремето таа разлика беше уште поголема (34:21). Најдобриот период беше оној третиот во кој беа и најубедливи (28:15) за потврда на вториот поен во серијата.

Во онаа наредната, за противник ќе го имаат подобриот од онаа во која разигруваат екипите на Куманово-Гризли и Бадел 1862.

Деловска реализираше 18.поени, Пислевска 13, а Зафировска имаше уште 12.поени во „гостинската“ екипа. Во домашната,  Јовановиќ постигна 19.поени, а Бошкова даде 10.