ПРВО КОЛО ОД ВТОРА ЛИГА-МАЖИ: Феникс 2010 ја освои Струмица, Ангели многу посилни од КАМ Баскет - КФСМ
09.11.2020

Убедливи победи и за Борец Баскет, Куманово 2, Шкупи...

ПРВО КОЛО ОД ВТОРА ЛИГА-МАЖИ: Феникс 2010 ја освои Струмица, Ангели многу посилни од КАМ Баскет

Почетокот на новата сезона во Втората лига, донесе би се рекло, очекувани резултати.

Екипите кои, макар и „на хартија“, се во улога на фаворити, ги забележаа првите бодови на своето второлигашко конто.

Можеби исклучок прави победата на кошаркарите на Чаир 2030 на гостувањето кај Партизан Водно Санс (69:65) во групата „Запад“.

Група во која, се чини дека најважната победа ја реализира екипата на Феникс 2010. И тоа на гостувањето во Струмица (76:70).

Најубедливиот триумф го реализираа кошаркарите на Ангели, против КАМ Баскет, изразен со плус од 30.поени (96:66), а убедлив почеток имаше и Борец баскет. Второлигашот од Велес беше сигурен против МКК Куманово (95:76), а вториот тим на Куманово помина лесно преку струмички Ролинг (96:68).

Втората победа на гостински терен на премиерата ја реализираа кошаркарите на Шкупи, против Пробаскет (69:47).

Во Западната конференција, уште четири домашни победи. Хераклеа го доби мечот со младата екипа на Спарта (86:76), Тетекс ТТК немаше никакви проблеми во дуелот со Спорт Тим (88:69).

Вредна победа остварија и кошаркарите на Риниа, против новакот во оваа конкуренција Охрид (77:69), исто таква е и онаа на Мега Баскет во мечот со втората екипа на Пелистер, Медика Карта (69:61).

ВТОРА ЛИГА-МАЖИ 

РЕЗУЛТАТИ 1. КОЛО

ЗАПАД

Хераклеа - Спарта 86:76

Тетекс ТТК – Спорт Тим  88:69

Риниа – Охрид       77:69

Партизан Водно Санс – Чаир 2030    65:69

Мега Баскет – Пелистер Медика карта        69:61

ИДНО 2. КОЛО (14.11)

Спорт Тим – Спарта

Охрид – Хераклеа

Пелистер Медика карта – Риниа

Чаир 2030 – Мега Баскет

Тетекс ТТК – Партизан Водно Санс

ИСТОК

Пробаскет – Шкупи         47:69

Куманово 2 – Ролинг      96:68

Струмица – Феникс 2010           70:76

Ангели – Баскет КАМ      96:66

Борец Баскет - МКК Куманово 95:76

ИДНО 2. КОЛО (14.11)

Феникс 2010 – Шкупи

МКК Куманово – Пробаскет

Ролинг – Борец Баскет

Баскет КАМ – Куманово 2

Струмица - Ангели