11.10.2021

Во среда ќе се одигра последниот меч од премиерното коло, Шкупи-Охрид...

ПРВО КОЛО ОД ВТОРА ЛИГА-МАЖИ: Силен почеток на Вардар, Струмица, Чаир 2030

ФОТО: Момент од натпреварот Соколи 1933 - Баскет Кам

Овој викенд беше резервиран за почеток на натпреварите во Втората лига. Сега со битно изменет систем и 12. екипи-учесници.

А според првите резултати, се чини дека неколку екипи би можеле да се вбројат во група на фаворити, макар што пред нас се 22. кола од регуларниот дел, а потоа и плеј-оф возбудувањата.

Како и да е, премиерното коло донесе неколку убедливи победи. Како на пример, онаа на Струмица против ланскиот прволигаш Црн Дрим (103:68), потоа онаа на исто така поранешниот член на елитната дивизија Вардар против Тетекс ТТК (94:65), па и на Чаир 2030 против битолска Хераклеа (107:82).

Домашна победа запиша и дебитантот во ова натпреварување, екипата на Соколи 1933, која пред своите гледачи во Штип, го совлада Баскет КАМ (87:74).

Единствената победа на гостински терен ја забележа екипата на Партизан Водно Санс која вечерва беше за два поени подобра од Борец Баскет во Велес (80:78).

ВТОРА ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 1. КОЛО

Чаир 2030 – Хераклеа     107:82

Вардар – Тетекс ТТК        94:65

Соколи 1933 – Баскет КАМ        87:74

Борец Баскет – Партизан Водно Санс           78:80

Струмица – Црн Дрим    103:68

13.10: Шкупи – Охрид

ИДНО КОЛО (16.10)

Партизан Водно Санс – Соколи 1933

Чаир 2030 – Борец Баскет

Тетекс ТТК – Шкупи

Баскет КАМ – Струмица

Охрид – Хераклеа

Црн Дрим - Вардар