27.03.2018

Репрезентативците до 18 години на турнир во Босна и Херцеговина

Националната селекција до 18 години ќе земе учество на пријателски турнир во организација на кошаркарскиот клуб Кош кој ќе се одигра во престолнината на Босна и Херцеговина, Сараево, викендот од 6. до 8. април. За јуниорската генерација, домаќинот повика вкупно шест учесници, кои ќе разигруваат меѓусебе. Во групата А се сместени репрезентативците на Босна и Херцеговина, КК Будуќност и Спарс додека во втората група, група Б покрај нашата репрезентација се наоѓаат Кварнер и домаќинот Кош.

Распоред на натпревари:
петок (6. април)
Кош – МАКЕДОНИЈА (16:00часот)
сабота (7.април)
Кварнер – МАКЕДОНИЈА (12:00часот)
недела (8. април)
натпревар за пласман

Селекторот на репрезентацијата Панче Милевски ќе го одржи првиот тренинг со своите избраници идниот понеделник (2. април) во салата „Шабан Трстена“ во скопската општина Чаир со почеток во 19:00часот.