Селекциите до 14 и до 15 години првопласирани на камп-турнирот во Турција - КФСМ
13.06.2018

Селекциите до 14 и до 15 години првопласирани на камп-турнирот во Турција

Двете национални селекции на Македонија, до 14 и до 15 години, со максимален учинок од по три победи го освоија првото место на камп-турнирот кој во изминатите четири дена се одигруваше во Измир, Турција.

Поради промена на системот на натпреварување, финалните натпревари не се одиграа, туку победникот се водеше според ранг на табелата.

Првиот ден, Селекцијата до 15 години си ги одмери силите со Ege Asist Spor Kulübü и запиша победа од 47-73. Селекцијата до 14 години, запиша победа од 60-30 против Ege Asist (04) A. Вториот ден, нашите национални селекции победија против екипите на Младост од Земун. ’Постарите’ (М15) славеа со 62-41 додека помладите кошаркари (М14) славеа со 41-32. Последниот ден генерацијата до 14 години разигруваше против Number One и победи со 63-16. Помладата генерација, до 15 години, одигра натпревар против Младост од Земун и победи со 75-50.