21.06.2021

Младинците делуваа сигурно против М18 селекцијата на Гостивар

Селекцијата „Под 20“ беше гостин на турнирот „Другарите за Игор“

Присуството на висинските подготовки во Маврово, нашата селекција „Под 20“ години го искористи и да направи една „контрола“ на моменталната форма.

Избраниците на селекторот Тони Симиќ беа специјални гости на меморијалниот, 19. по ред турнир „Другарите за Игор“ кој се играше во Гостивар, а беше посветен на прерано починатиот кошаркар од Гостивар, Игор Билески.

Оваа година, освен нашата младинска селекција, учество земаа две младински екипи на КК Гостивар (М16 и М18), како и М16 екипата на АВ Охрид.

Во главниот натпревар на овој собир во салата „Младост“ во Гостивар, играа нашата младинска репрезентација и М18 селекцијата на КК Гостивар.

Избраниците на селекторот Симиќ го покажаа својот потенцијал и квалитет, и го решија со убедливи (105:42) овој ревијален натпревар.

Претходно, на првиот меч од меморијалот „Другарите за Игор“, надежите на КК Гостивар излегоа како победници против гостите од Охрид, (69:39).