02.12.2018

Сениорите го совладаа Косово

Нашите сениори извојуваа трета победа во низа во рамки на групната фаза од втората рунда од претквалификациите за Евробаскет 2021. Избраниците на Јорданчо Давитков вторпат во оваа фаза од претквалификациите запишаа триумф над соодветната репрезентација на Косово, овој пат на домашен терен во Гевгелија. Репрезентативците имаа мали падови во играта, но силниот старт ги инспирира за да се вратат во игра уште посилни во вториот дел од натпреварот и рутински да го сведат крајот. Во финишот нашите кошаркари славеа со 78-68 односно 29-16, 10-19, 22-12 и 17-21 по делници.

Следи одмор до февруари кога сениорите ќе го одиграат последниот натпревар во оваа фаза, против Романија на гости.

Ѓуроски (7), Магдевски (6), Симоновски (3), Трајковски (23), Витингтон (15), Стојановски В. (14), Стојановски Д. (10)