21.02.2019

Пораз од Романија

Сениорите се пласираа во квалификациите за Евробаскет 2021!

Репрезентацијата во машка сениорска конкуренција по нешто повеќе од една година успеа да ги мине претквалификациите за Евробаскет 2021.

Четири натпревари во рамки на првата фаза и уште толку во втората фаза одиграа нашите сениори, на домашен и на гостински терен, и успеаја да се пласираат во квалификациите за континенталниот собир кој треба да се одржи за две календарски години, со идентичен скор и во двете фази. Во првата претквалификациска фаза избраниците на Јорданчо Давитков запишаа три победи и еден пораз (на гости во Швајцарија), а ист е и случајот со втората фаза - три победи и пораз во последниот натпревар (на гости во Романија).

Во натпревар со осцилации во играта, кошаркарите загубија од соодветната селекција на Романија, со 65-53 односно 15-16. 19-13, 12-10 и 19-14 по делници, резултат кој беше доволен за задржување на првата позиција во групата Б која води во директен пласман во квалификациите за ЕП2021.

Првиот евроквалификациски прозорец ќе започне претстојниот ноември.