12.09.2018

Сениорите заминаа за Косово

Репрезентацијата во машка сениорска конкуренција денеска заминаа за Косово каде утре ќе го одиграат првиот натпревар во рамки на втората фаза од претквалификациите за Европското првенство кое е закажано на календарот на ФИБА за 2021 година.

Сениорите ја поминаа првата фаза како првопласирани во групата со само еден пораз и со тоа се пласираа во втората фаза. 

Натпреварот против Косово ќе се одигра на 13. септември (четврток) во Приштина, со почеток во 20часот и 30минути и истиот натпревар ќе биде пренесуван на телевизијата Алфа.

Три дена подоцна сениорите ќе го одиграат вториот натпревар од групанта фаза, против Романија в Скопје во vip арената при спортскиот центар „Борис Трајковски“.