19.11.2021

Селекторот на Шпанија ги одбра патниците за Скопје

Серџо Скариоло го скрати списокот на 16 кошаркари на кои ќе смета за мечот во „Јане Сандански“

Осум кошаркари отпаднаа од комбинација за настап против Македонија, пред почетокот на подготовките на шпанската репрезентација за првиот ФИБА прозорец од квалификациите за Светското првенство.

Селекторот Серџо Скариоло го скрати списокот на 16 играчи, од првичниот на кој се наоѓаа 24 имиња. Од овие 16. италијанскиот стручњак ќе го формира идеалниот тим кој ќе излезе на мегдан во „Јане Сандански“ наредниот петок.

Шпанија доаѓа во Скопје како светски шампион, а во квалификациската група „Г“, освен „црвената фурија“ и нашата репрезентација, се наоѓаат уште селекциите на Украина и Грузија.

СПИСОК НА ШПАНИЈА

Виктор Артеага     центар     212     1992  Морабанк Андора

Џонатан Бареиро крило            203     1997  Уникаха

Дарио Бризуела   бек-шутер   185     1994  Уникаха

Кино Колом           бек     188     1988  АЕК Атина

Алберто Диаз        бек     185     1994  Уникаха

Дани Диез  силно крило           203     1993  Сан Пабло Бургос

Хаиме Фернандез           бек     184     1993  Уникаха

Фран Гуера центар          214     1992  Тенерифе

Хаби Лопез-Арестеги     крило            201     1997  Валенсија

Жоел Пара  силно крило           200     2000  Хувентуд                            

Ориол Паули         крило            201     1994  Морабанк Андора

Дани Перез бек     186     1990  Манреса

Хаиме Прадиља  центар          205     2001  Валенсија

Мигел Салво          ниско крило           205     1994  Гран Канарија

Хуан Састре            крило            201     1991  Тенерифе

Јанкуба Сима        центар          211     1996  Манреса 

СЕЛЕКТОР: Серџо Скариоло