07.06.2021

Во големото финале во Валенсија, Реал Мадрид по продолжение од пет минути до трофејот во Евролигата (81:78)

Симиќ и Барселона не го земаа евролигашкиот пехар

Реал Мадрид по трет пат во историјата е освојувач на јуниорската Евролига откако во големото финале ја совлада Барселона со (81:78), и тоа по продолжението од пет минути.

 

По основниот дел резултатот беше (73:73). При водство на Барселона од (73:71), на 12 секунди пред крајот, Теодор Симиќ можеше да стави точка со тројка. Неговиот удар, сепак, не беше прецизен. Ги стигна казната, затоа што каталонците се снајдоа, израмнија, а во продолжението од пет минути и победија.

Во своето прво големо финале, Теодор Симиќ одигра речиси 19 минути и за тој период во игра, високиот центар на Барса постигна девет поени, а имаше  и два скока.