16.11.2021

На листата на селекторот на Шпанија ги нема играчите од евролигашките екипи, Реал Мадрид, Барселона...

Скариоло со поширок список за ноемврискиот ФИБА „прозорец“

На последниот ден предвиден за објава на списокот на 24 кошаркари во ФИБА, а кои ќе бидат „активни“ за време на првиот квалификациски прозорец за Светскиот Куп, селекторот на Шпанија, Серхио Скариоло претстави тим во кој нема играчи од шпанските евролигаши.

Предводникот на „црвената фурија“ одлучи за дуелите со Македонија, потоа и со Грузија да не ги користи играчите на Реал Мадрид, Барселона.

Но затоа пак испрати покани за пет играчи на Валенсија, тимот во кој настапува нашиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ, а исто толку и до Уникаха од Малага.

Од играчите кои настапуваат надвор од границите на Шпанија, славниот шпански селектор смета единствено на Себастијан Саиз, кој игра во Јапонија.

Просечната висина на тимот кој го одбра Скариоло е 198 сантиметри, а „староста“ изнесува 26. години.

ПОШИРОК СПИСОК НА ШПАНИЈА

Франсис Алонсо   бек     189     1996  Уникаха

Виктор Артеага    центар    210      1992   Естудијантес

Џонатан Бареиро крило 203     1997  Сарагоса

Феран Басас           бек     181     1992  Хувентуд

Дарио Бризуела    бек-шутер   185     1994  Уникаха

Жосеп Бускет Коста         бек-шутер   197     без клуб

Кино Колом            бек     188     1988  Валенсија

Алберто Диаз         бек     185     1994  Уникаха

Дани Диез   силно крило           203     1993  Тенерифе

Илмане Диоп         центар          211     1995  Баскониа

Хаиме Фернандез бек     184     1993  Уникаха

Марк Гарсија         крило 198     1996  Сан Пабло Бургос

Фран Гуера центар          214     1992  Тенерифе

Рубен Гереро         центар          208     1995  Уникаха

Жулем Хоу  бек-шутер   195     1997  Манреса

Хаби Лопез-Арестеги      крило 201     1997  Валенсија

Жоел Пара  силно крило           200     2000  БВВ Тим 3                           

Ориол Паули          крило 201     1994  Гран Канарија

Дани Перез бек     186     1990  Манреса

Хаиме Прадиља    центар          205     2001  Валенсија

Жозеп Пуерто        бек     198     1999  Валенсија

Себастијан Саиз    центар          202     1994  Чиба Џетс (Јапонија)

Мигел Салво          ниско крило           205     1994  Сан Пабло Бургос

Хун Састре   крило 201     1991  Валенсија

Јанкуба Сима         центар          211     1996  Манреса

Просечна висина: 198см           Просечна старост: 26 години