31.05.2019

Список на кошаркари повикани за прв собир на репрезентација до 20 години

Стручниот штаб на репрезентацијата до 20 години (мажи), на чело со селекторот Дарко Радуловиќ утре (1. јуни, 2019 години) ќе означи официјален старт на подготовките за Европското првенство (дивизија Б) кое претстојното лето ќе се одигра во Португалија.

Селекторот излезе со списокот на кошаркари кои задолжително треба да се појават утре (сабота, 1. јуни) во 10:00 часот наутро во малата сала на „Кале“.

По неколку дена тренинзи во Скопје, стручниот штаб на репрезентацијата со скратен список ќе заминат на подготвителен камп во Маврово.

 

ИМЕ И ПРЕЗИМЕ

ДАТУМ НА РАЃАЊЕ

КЛУБ

1.

Благој Димитриев

23.07.2000

АВ Охрид

2.

Андреј Настовски

23.08.2000

АВ Охрид

3.

Иван Волкановски

07.07.1999

АВ Охрид

4.

Александар Колев

05.05.2000

Блокотхна

5.

Павле Михајловски

01.01.1999

Блокотехна

6.

Марко Анастасов

04.10.2000

Вардар

7.

Валмир Какруки

20.09.2000

Вардар

8.

Миле Станимировиќ

03.07.1999

Вардар

9.

Славчо Темелковски

17.10.2000

Вардар

10.

Дамјан Крстевски

30.06.1999

Вардар

11.

Дамјан Миса

18.04.2000

Куманово

12.

Мартин Ѓорѓиевски

24.02.1999

Куманово

13.

Лука Стојановски

04.02.2000

МЗТ

14.

Андреј Јордановски

04.01.2000

Работнички

15.

Максим Митевски

18.02.2000

Работнички

16.

Андреја Делоски

16.02.2000

Шкупи

17.

Ѓорѓи Милошевски

12.01.1999

Унгарија

 18.

Христијан Радичевски

10.01.1999

Црн Дрим

19.

Љупче Мелов

26.10.2000

Фени