16.08.2018

Список на кошаркари повикани за прв собир на сениорска репрезентација

Првата рунда од претквалификациите за Евробаскет 2021 сениорите ја минаа како првопласирани во рамки на групната фаза. Во втората фаза, сениорите ќе си ги одмерат силите против репрезентациите на Косово и на Романија.

Селекторот Јорданчо Давитков го закажа првиот собир на 31. август, со почеток во 20:00 часот, во СЦ Јане Сандански.

 

СПИСОК НА ПОВИКАНИ КОШАРКАРИ ЗА ПРВ СОБИР СЕНИОРИ

1.       Војдан Стојановски

2.       Дамјан Стојановски

3.       Александар Костоски

4.       Дарко Соколов

5.       Адем Мекиќ

6.       Бобан Стајиќ

7.       Андреј Магдевски

8.       Ненад Димитријевиќ

9.       Димитар Караџовски

10.   Стојан Ѓуроски

11.   Предраг Пајиќ

12.   Бојан Трајковски

13.   Марко Симоновски

14.   Кирил Николовски

15.   Љубомир Младеновски

16.   Бојан Крстевски

17.   Андреј Маслинко

18.   Richard Hendrix

19.   Shayne Whittington