Стразбур е вториот град-домаќин на женскиот Евробаскет во 2021 година - КФСМ
19.09.2020

Од ФИБА беше потврдено дека францускиот град ќе биде местото каде ќе се играат две групи од Европското првенство

Стразбур  е вториот град-домаќин на женскиот Евробаскет во 2021 година

Арената „Ренус Спорт“ во Стразбур, со капацитет од  6.100 седишта, ќе биде домаќин на две групи од првата фаза, како и некои средби од четвртфиналето на наредниот Еврбаскет во 2021 година, во женска конкуренција.

Како што беше најавено претходно, завршната фаза на натпреварувањето, како и другите две групи од групната фаза и некои мечеви од четвртфиналето, ќе се играат во Валенсија.

„Воодушевени сме што Евробаскетот на ФИБА ќе се организира во град со толку богата кошаркарска традиција“ - изјави извршниот директор на ФИБА Европа, Камил Новак. „Би сакал да им се заблагодарам на локалните власти во Стразбур за нивната иницијатива и на г-дин Жан-Пјер Сиутат и Француската федерација за олеснувањето на овој исход. Дури и во овие неизвесни времиња, со голем оптимизам се радуваме на настанот следната година и возбуда“.

Женскиот Евробаскет 2021 во организација на ФИБА треба да се одржи во периодот од 17. до 27. јуни, во 2021 година.