06.04.2021

Ќе се одиграат уште шест кола во кои ќе бидат познати четирите екипи кои ќе се борат за титулата во женска конкуренција

Суперлигата ќе стартува на 10.април

Натпреварите во најквалитетното женско натпреварување кај нас, Суперлигата, ќе стартуваат на 10. април, одлучи комесарот за натпреварување, Александар Милојевиќ.

Во втората фаза од шампионатот, согласно со договореното, се пласираа по трите најдобро пласирани екипи од двете групи, Исток, односно Запад, со пренесени бодови од првиот дел од првенството, се формира Суперлига со шест екипи-учесници .

Во периодот од 10. до 28.април ќе одиграат шест кола по кои првопласираните четири ќе обезбедат место во плеј-офот.

Паралелно со мечевите од Суперлигата ќе се играат и оние од плеј-аут лигата по чие завршување ќе се формираат лигите за новата натпреварувачка сезона 2021/2022.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ ВО СУПЕРЛИГА -ЖЕНИ

Прв дел

1. коло – 10.04.2021

ЖКК Крива Паланка – ЖКК Работнички

ЖКК Баскет Кам – ЖКК Струга

ЖКК Вардар – ЖКК Бадел 1862

2. коло – 14.04.2021

ЖКК Работнички – ЖКК Баскет Кам

ЖКК Струга – ЖКК Вардар

ЖКК Бадел 1862 – ЖКК Крива Паланка

3. коло – 17.04.2021

ЖКК Вардар – ЖКК Работнички

ЖКК Баскет Кам – ЖКК Бадел 1862

ЖКК Крива Паланка – ЖКК Струга

Втор дел

4.коло – 21.04.2021

ЖКК Работнички – ЖКК Крива Паланка

ЖКК Струга – ЖКК Баскет Кам

ЖКК Бадел 1862 – ЖКК Вардар

5.коло – 24.04.2021

ЖКК Баскет Кам – ЖКК Работнички

ЖКК Вардар – ЖКК Струга

ЖКК Крива Паланка – ЖКК Бадел 1862

6.коло – 28.04.2021

ЖКК Работнички – ЖКК Вардар

ЖКК Бадел 1862 – ЖКК Баскет Кам

ЖКК Струга – ЖКК Крива Паланка