30.08.2023

Завршена е првата фаза од Мундобаскетот во Јапонија, Индонезија и Филипините...

СВЕТСКИ КУП 2023: Доминикана ги собра аплаузите, а Франција свирежите

Познато е кои репрезентации продолжуваат кон местата кои водат кон пехарот односно медалите, како и оние кои ќе се борат за подобри позиции во сегментот во кој скоро никој и не сака да игра, за пласман од 17. до 32. место на Мундобаскетот, важен само за понатамошниот рејтинг, но битен за оние следни натпреварувања во организација на ФИБА.

Генерално, најголем дел од оние национални тимови кои беа означени како фаворити „поминаа“ во ТОП 16, односно ќе играат во оние новоформирани четири групи – осминафиналните.

А најголемото, но непријатно изненадување, секако е раната „елиминација“ на селекцијата на Франција.

Со два „брзи порази“, и далеку од идеален настап во натпреварот кој не решаваше скоро ништо, „галските петли“ вистински разочараа.

Вистински кошмар за избраниците на селекторот Винсент Коле беа оној пораз од Летонија, во кој имаа шут за победа, но останаа „пократки“ за најважниот триумф во групата во која издоминира Канада.

Од друга страна, најпријатно изненадија кошаркарите на Доминиканската Република, со ти победи во групата „А“, најважната дефинитивно онаа против репрезентацијата на Италија, која подоцна „се извади“ со победа над воинствената, но недоволно квалитетна, Ангола.

А тимот кој го предводи Карл Ентони Таунс, извесно, ќе има што да (по) каже и во наредната фаза во која ги чекаат дуели со репрезентацијата на Србија и на Порторико. Таа победа плус за нив е од големо значење при формирањето на двојките за четвртфиналето.

До историски пласман, стигнаа и кошаркарите на Црна Гора, кои го реализираа планираното. Победија против послабите селекции како оние на Египет и на Мексико, потклекнаа против Литванија. Но, ја прескокнаа првата пречка, одат кон онаа втората, која е доста потешка за прескокнување (ги чеката натпреварите против САД и многу веројатно Грција), но, којзнае што ќе се случува понатаму...

Многу блиску до финалната „осумка“, а според игрите во првите три кола, се скоро сите селекции од европскиот континент, како оние на Германија, Литванија, Словенија и Шпанија. Одбележани со максимални три победи и бонус поени пред вториот круг на натпреварувањето.

Јасно е, за изненадување веќе не се зборува кога игра една селекција на САД, макар и во тоа како „осиромашен“ (барем на хартија), состав со кој допатуваа на овој собир на најдобрите селекции во светот на кошарката.

СВЕТСКИ КУП 2023:

РЕЗУЛТАТИ 3. КОЛО

ГРУПА А

Ангола – Доминикана    67:75

Филипини – Италија        83:90

ТАБЕЛА

1.ДОМИНИКАНА  3          3          0          249:230        6

2. ИТАЛИЈА 3          2          1          253:237        5

3.Ангола      3          1          2          214:226        4

4.Филипини            3          0          3          234:257        3

ГРУПА Б

Јужен Судан – Србија      83:115

Кина – Порторико            89:107

ТАБЕЛА

1.СРБИЈА      3          3          0          314:223        6

2.ПОРТОРИКО       3          2          1          285:279        5

3.Јужен Судан        3          1          2          268:285        4

4.Кина           3          0          3          221:301        3

ГРУПА Ц

САД – Јордан          110:62

Грција – Нов Зеланд        83:74

ТАБЕЛА

1.САД 3          3          0          318:215        6

2.Грција       3          2          1          256:254        5

3.Нов Зеланд         3          1          2          241:269     4

4.Јордан      3          0          3          220:297        3

ГРУПА Д

Египет- Мексико   100:72

Црна Гора – Литванија   71:91

ТАБЕЛА

1.ЛИТВАНИЈА         3          3          0          280:204        6

2.ЦРНА ГОРА          3          2          1          251:236        5

3.Египет       3          1          2          241:254        4

4.Мексико   3          0          3          209:287        3

ГРУПА Е

Австралија – Јапонија     109:89

Германија – Финска        101:75

ТАБЕЛА

1.ГЕРМАНИЈА         3          3          0          267:220        6

2.АВСТРАЛИЈА       3          2          1          289:246        5

3.Јапонија   3          1          2          250:278        4

4.Финска      3          0          3          235:297        3

ГРУПА Ф

Грузија – Венецуела        70:59

Словенија – Девствени Острови         92:77

ТАБЕЛА

1.СЛОВЕНИЈА         3          3          0          280:229        6

2. ГРУЗИЈА   3          2          1          222:207        5

3.Девствени Острови      3          1          2          218:252        4

4.Венецуела           3          0          3          160:181        3

ГРУПА Г

Брег на Слонова коска – Бразил         77:89

Иран – Шпанија    65:85 

ТАБЕЛА

1.ШПАНИЈА 3          3          0          275:207        6

2.БРАЗИЛ    3          2          1          267:232        5

3.Брег на Слонова коска            3          1          2          212:252        4

4.Иран          3          0          3          193:256        3

ГРУПА Х

Либан – Франција 79:85

Канада – Летонија           101:75

ТАБЕЛА

1.КАНАДА    3          3          0          324:213        6

2.ЛЕТОНИЈА           3          2          1          272:257        5

3.Франција 3          1          2          236:262        4

4.Либан        3          0          3          222:322        3

ГРУПИ - ВТОРА ФАЗА

ГРУПА И

СРБИЈА         3          3          0          314:223        6

ДОМИНИКАНА      3          3          0          249:230        6

ИТАЛИЈА      3          2          1          253:237        5

ПОРТОРИКО       3          2          1          285:279        5

ГРУПА Ј

САД    3          3          0          318:215        6

ЛИТВАНИЈА 3          3          0          280:204        6

ЦРНА ГОРА  3          2          1          251:236        5

ГРЦИЈА       3          2          1          256:254        5

ГРУПА К

СЛОВЕНИЈА         3          3          0          280:229        6

ГЕРМАНИЈА 3          3          0          267:220        6

АВСТРАЛИЈА           3          2          1          289:246        5

ГРУЗИЈА        3          2          1          222:207        5

ГРУПА Л

КАНАДА       3          3          0          324:213        6

ШПАНИЈА 3          3          0          275:207        6

БРАЗИЛ        3          2          1          267:232        5

ЛЕТОНИЈА   3          2          1          272:257        5

ОСМИНАФИНАЛНИ НАТПРЕВАРИ

ПРВО КОЛО - 1.СЕПТЕМВРИ (ПЕТОК)

ПРВО КОЛО

10.00: Србија – Италија (МАНИЛА)

10.30: Германија – Грузија (ОКИНАВА)

10.40: САД – Црна Гора (МАНИЛА)

11.45: Шпанија - Летонија (ЏАКАРТА)

14.00: Доминикана – Порторико (МАНИЛА)

14.10: Словенија – Австралија (ОКИНАВА)

14.40: Литванија – Грција (МАНИЛА)

15.30: Канада – Бразил (ЏАКАРТА)