27.04.2023

Маџари ГБ и Мега Баскет се во полуфиналето, заедно со нив и Тетекс ТТК

ТРЕТА ЛИГА-МАЖИ-ПЛЕЈ-ОФ-ЧЕТВРТФИНАЛЕ: Спарта и Феникс Баскет ќе играат „мајсторка“

Вторите натпревари од четвртфиналната серија од плеј-офот во Третата лига, донесоа уште два полуфиналисти.

Тоа се екипите на Мега баскет и на Маџари ГБ, кои беа подобри од своите противници и на гостински терен.

Прилепчани беа сигурни на гостувањето кај Младинец, и со убедливи (65:48) стигнаа до втората победа во серијата која ги промовира во учесници на полуфиналето.

Таму се и кошаркарите на Маџари ГБ, кои славеа на гостувањето кај Гостивар-2 со повеќе од сигурни (74:56). И со максимални 92-0) ја затворија четвртфиналната серија.

Затоа пак, трет, односно решавачки натпревар ќе се игра во серијата во која играат екипите на Спарта и Феникс баскет. „Спартанците“ го изненадија лидерот во првата фаза, и на свој терен победија со (82:75), за нерешен скор (1-1) во оваа серија.

Нешто порано, пласман во првата „четворка“ обезбедија и кошаркарите на Тетекс ТТК, откако нивниот ривал, Струмица, не се појави на теренот во салата во Тетово, и согласно со службените кошаркарски правила ја загуби серијата.

Во полуфиналето, тетовци ќе го чекаат победникот од третиот натпревар помеѓу Феникс баскет и Спарта, додека пак втората полуфинална двојка ја сочинуваат Мега баскет и Маџари ГБ.    

ТРЕТА ЛИГА-МАЖИ-ПЛЕЈ-ОФ-ЧЕТВРТФИНАЛЕ

РЕЗУЛТАТИ – ВТОРИ НАТПРЕВАРИ

Спарта - Феникс баскет  82:75 (1-1)

Младинец - Мега баскет 48:65 (0-2)

Гостивар 2 - Маџари ГБ  56:74 (0-2)

Струмица - Тетекс ТТК    0:20сл. (0-2)