21.06.2023

На првиот меч во Подгорица, нашата селекција „Под 20“ години славеше со високи (82:67)

Успешна „контрола“ на младинците, висока победа над Црна Гора

Добар старт на оној, условно кажано, втор дел од подготовките на нашата машка селекција „Под 20“ години. Односно успешен настап на првиот контролен натпревар од оваа фаза од подготвителниот период и она што следува од 7. јули во Скопје, Европското првенство од Дивизијата „Б“ за кошаркари „Под 20“ години.

На првата „контрола“ во Подгорица, Македонија беше подобар противник и ја совлада Црна Гора, на крајот и убедливо со резултат (82:67).

Црногорците беа подобри во првото полувреме. Во воведните десет минути се стекнаа со водство, и тоа солидно, според прикажаната игра (22:14), а имаа предност и на полувремето, (42:36).

Но по големиот одмор, одлична игра на нашите млади кошаркари. Одигравме пред се, многу подобро во одбраната. Го сведовме ривалот на само 12 поени, дадовме двојно повеќе, 24, за резултатски, но и играчки пресврт.

По три одиграни четвртини Македонија водеше со (60:54).

Но тука не застанаа избраниците на селекторот Никола Василев. Во исто темпо ги одигравме и последните десет минути во кои ја потврдивме добрата игра со висока победа. Во 35. минута од играта веќе бевме во позитива од (13.поени (72:59), која до крајот на „контролата“ ја зголемивме.

Андреј Митревски со 16 поени ја предводеше „четворката“ двоцифрени кошаркари, во коа влегоа Шошкиќ и Мемед (реализираа по 14), Петков заврши со десет поени, а блиску до дабл-дабл ефект беше Симиќ, кој даде девет поени и собра десет топки под двата коша.

Утревечер, во исто време (18.30 часот), на исто место, двете национални селекции на Македонија и Црна Гора ќе одиграат уште еден пријателски натпревар.