Вардар организатор на завршницата од првенството до 16 години (мажи) - КФСМ
05.06.2017

Вардар организатор на завршницата од првенството до 16 години (мажи)

Кошаркарскиот клуб Вардар победи на денешната лицитација за организација на завршницата од првенството до 16 години во машка конкуренција. Вардар ќе биде домаќин-учесник на овој фајналфор турнир кој ќе се одигра на 9. односно на 10. јуни.

Во рамки на првиот полуфинален натпревар, кој е на распоредот во 17:30, Феникс 2010 ќе го предизвика Партизан Водно Санс 1 додека во вечерниот термин Вардар ќе си ги одмери силите против Партизан Водно Санс 2. Ден подоцна, во првиот термин ќе се одлучи третопласираниот во првенството додека во 20:00 часот ќе започне финалната битка за шампионската титула во оваа возрасна категорија.

Натпреварите ќе бидат одиграни во спортската сала на Вардар, мала сала „Кале“ и тие во вечерните термини ќе бидат пренесувани на телевизијата Сител 3.