24.08.2023

Нивниот меѓусебен натпревар ќе биде многу поважен, бидејќи најверојатно ќе одреди кој ќе излезе на врвот

ВО ПРЕСРЕТ НА МУНДОБАСКЕТОТ 2023-ПРЕГЛЕД ГРУПА „Г“: Бразил ќе ја предизвика Шпанија за првото место

Шпанија и Бразил влегуваат како двајца фаворити за напредување од Групата „Г“ и нивниот меѓусебен натпревар ќе биде многу поважен, бидејќи најверојатно ќе одреди кој ќе излезе на врвот

Фаворит: Шпанија

Во овој момент, не е тајна дека Шпанија има историја на победи. Победници на Светскиот куп во 2019 година. Шампиони на Евробаскет во 2022 година. За никого нема да биде шок: тие се очигледни фаворити во групата „Г“.

Шпанија имаше пласман на подиумот во осум од нивните последни десет настани на ФИБА и ќе игра со самодоверба од претходниот успех. Златната генерација на играчи на Шпанија, предводена од браќата Пау и Марк Гасол, ја нема, и тие сега главно се префрлија на помладото јадро предводено од друга група талентирани браќа во Вили и Хуанчо Хернангомез.

Да се има некој како Серхио Скариоло на чело е само уште една причина зошто тимот бр. 1 во Светската ранг-листа на ФИБА, сè уште е тимот што треба да победи во оваа група.

Аутсајдер: Брегот на Слоновата Коска

Работите нема да бидат лесни за тимот од Брегот на Слоновата Коска што сака да победи повеќе од еден натпревар за да го постигне својот најдобар резултат. Тие го скратија својот список и ќе имаат неколку клучни играчи во Вафеса Фофана, Сулејман Диабате, Нисре Зузуа, Максенс Дадиет и Асемијан Муларе.

Сите петмина од овие играчи - освен Фофана - се бекови. Ова ќе биде загрижувачко, бидејќи Брегот на Слоновата Коска ќе има тешка задача да се соочи со физички и според големината, посилни противници во сите три нивни натпревари од првото коло кога ќе ги одмерат Шпанија, Бразил и Иран.

Главниот натпревар: Бразил против Шпанија

Шпанија и Бразил ќе важат за топ фаворити да завршат меѓу првите две во групата и да се пласираат во втората рунда. Овие два тима ќе се пресметаат во нивниот втор натпревар на 28 август во она што треба да биде „судир на титаните“.

Кој и да го загуби овој натпревар, тоа најверојатно ќе биде нивниот единствен пораз во групата „Г“ и бидејќи резултатите се пренесуваат од првото во второто коло, тоа ќе ја направи оваа пресметка уште поважна, бидејќи победникот ќе биде во поудобна позиција да се движи напред кон местата кои носат медал(и).

Секоја победа ќе биде важна за второто коло, особено поради тешките претстојни „кросовер игри“ против двајца нималку пријатни ривали од групата „Х“, најверојатно Франција, Канада или Летонија.

Отворено прашање: Дали Бразил може да ја исфрли Шпанија и на крајот да стигне до четвртфиналето?

Натпреварот меѓу Шпанија и Бразил „ќе помогне“ многу во одредувањето на шансите на секоја репрезентација да стигне до четвртфиналната фаза на натпреварувањето. Шпанија е познато лице во четвртфиналето, но Бразил само двапати стигна до таа натпреварувачка фаза во последните седум изданија на Светскиот Куп.

Тие ќе бидат желни да се вратат во таа зона, и да ја победат Шпанија во групата „Г“ за можеби да стигнат до 3-0 наместо 2-1, што ќе биде голем, прв чекор за да стигнат дотаму.

Бразил ја победи Австралија на гостински терен за време на нивната подготвителна кампања со неверојатна изведба на напаѓачот Бруно Кабокло. Дали може повторно да прикаже игра на тоа ниво?