24.08.2023

Оваа група треба да има многу интриги бидејќи е означена како вистинска „група на смртта“

ВО ПРЕСРЕТ НА МУНДОБАСКЕТОТ 2023-ПРЕГЛЕД ГРУПА „Х“: Кој ќе помине како прв, Канада или Франција, прашање е сега?

Групата „Х“ на Светското првенство треба да има многу интриги бидејќи е означена како вистинска „група на смртта“ и вклучува фаворит во она што се вика Франција, тим со многу потенцијал каков што несомнено има Канада, тим што е првпат квалификациите - Летонија, и тим кој сака да продолжи да го гради моментумот - Либан.

Фаворит: Франција

Франција стигна до подиумот на последните две Светски првенства во 2014 и 2019 година со две трети места, го освои среброто на Олимписките игри во Токио и беше второпласирана на Евробаскет 2022 година.

Талентот, искуството на големата сцена, блискоста и целокупниот кошаркарски коефициент на интелигенција на нивните клучни играчи како Руди Гобер, Еван Фурние, Николас Батум и Нандо де Коло се причините зошто Франција ќе се смета за кандидат за титулата, дури и во тешка група.

Одбраната на Франција ќе биде една од нивните главни сили, благодарение на трикратниот одбранбен играч на годината во НБА, Руди Гобер, кој го штити кошот. „Сините“ се високи, атлетски и бековите можат да вршат многу притисок на топката што сигурно ќе ги направи за секој нивни противник да бидат непријатни.

Селекцијата на Канада беше многу импресивна во нивните пријателски натпревари, победувајќи ги и Германија и Шпанија на гости. Вистинската работа е секогаш поинаква приказна, но овој тим изгледа силен.

Аутсајдер: Либан

Либан го бележи својот четвртти настап на Светско првенство и прв од 2010 година. А има моментум од второто место на Азија купот 2022 година и рекорд (7-3) во азиските квалификации.

Заедно со ѕвездата Ваел Аракџи, Либан треба да добие засилување од поранешниот НБА играч Омари Спелман.

Имаат тешка задача во групата против Франција, Канада и Летонија и ќе се соочат со тешка битка за да се пласираат во следното коло, но со нивната тимска хемија и способност да играат како кохезивна единица, ниту еден тим не треба да го гледа Либан како тотален аутсајдер.

Впрочем, тие ја победија Франција во 2006 година. Зошто не и повторно за неколку дена?

Главниот натпревар: Канада против Франција

Овие две селекции ќе се сретнат веднаш, на 25 август, на денот на отворањето на Светското првенство. И Франција и Канада имаат големи очекувања и се сметаат за потенцијални кандидати за подиумот, така што ќе добијат чувство за нивото на конкуренцијата и ќе можат да видат каде се наоѓаат уште од самиот почеток.

Тоа се случи и претходно, на Олимписките игри во Токио, кога Франција и САД играа меѓу себе уште на првиот натпревар. Секако, тие повторно се сретнаа во финалето каде САД стигна до одмазда и до златниот медал.

Франција е фаворит во групата „Х“, така што доколку дојде до победа на премиерата, има добри шанси да заврши со 3-0 во групата, додека Канада најверојатно потоа ќе мора да ги порази Летонија и Либан доколку сака да  се пласира во вториот круг.

Во меѓувреме, ако Канада победи на овој натпревар, тоа може да ги направи работите многу поинтересни и да доведе до тоа групата да биде широко отворена.

Отвореното прашање: Може ли Летонија да влезе во вториот круг?

На еден од овие четири тимови најверојатно ќе му бидат потребни две победи за да влезе во вториот круг од натпреварите. Летонија доминираше во европските квалификации со шутирање за три поени (134 тројки направени со 37.5 %, и двата најдобри меѓу сите тимови во натпреварувањето).

Кристапс Порзингис нема да биде на овој турнир, па ова го остави тимот со една офанзивна опција помалку. Движењето, грижата за топката, трпението и прецизноста ќе бидат клучни.