Втор тим на МЗТ Скопје Аеродром обезбеди пласман во ПЛМ - КФСМ
25.05.2019

Втор тим на МЗТ Скопје Аеродром обезбеди пласман во ПЛМ

Наредната натпреварувачка сезона во Првата лига во машка сениорска конкуренција МЗТ Скопје Аеродром ќе има два тима откако второлигашкиот состав денеска се избори за пласман во елитната конкуренција.

Вториот состав на МЗТ Скопје Аеродром, предводена од Горан Крстевски, се надигруваше против Академија ФМП во финалната серија од Втората лига. Првиот натпревар, одигран пред три дена го ’добија’ кошаркарите на Игор Гацов, а на денешниот последен натпревар триумфираат момците од Аеродром со 66-77 односно 16-21, 15-25, 26-11 и 9-20 по делници.

Кошаркарите на Академија ФМП имаат уште една шанса за пласман во прволигашката конкуренција преку бараж натпревари против последнопласираниот во Плејаут лигата, Шкупи.