05.05.2021

Негативата од полувремето (35:46), гостите од Драчево ја претворија во голем триумф од (80:75)

ВТОРА ЛИГА-МАЖИ: Чаирски „брејк“ на Ангели за (1-0) во серијата

Екипата на Ангели се стекна со голем, со огромен капитал по одигрувањето на првиот натпревар од плеј-офот во Втората лига преку кој ќе се одредат двата нови учесници во Првата лига-мажи за сезоната 2021/2022.

Како гости, во салата „Шабан Трстена“ во Чаир, беа подобри од екипата на Чаир 2030. Славеа со голем пресврт направен во второто полувреме (80:75).

Кошаркарите на Горан Ѓорѓиевски успеаја да ја надополнат високата негатива од првото полувреме кое изнесуваше и 19 (27:46), а на полувремето 11.поени (35:46).

Со многу подобра игра, пред се во одбраната, „зелено-белите“ стигнаа до посакуваната цел. Па сега се на само една победа пред најголемиот успех на овој клуб, пласманот во елитната дивизија на македонската кошарка.

ВТОРА ЛИГА-МАЖИ

ПОЛУФИНАЛЕ-ПЛЕЈ-ОФ

РЕЗУЛТАТИ - 1.НАТПРЕВАР

Чаир 2030 - Ангели     75:80 (0-1)

Феникс 2010 - Партизан Водно Санс   110:69 (1-0)