26.04.2024

Во првиот меч од полуфиналната серија, кумановските „сино-бели“не му оставија ниту еден промил шанса на Ангели, (77:47)

ВТОРА ЛИГА-МАЖИ: МКК Куманово со „плус 30“ ита кон Првата лига

Екипата која има максимален ефект во регуларниот дел, но и првата серија до елиминациите, МКК Куманово, ја продолжува победничката серија и во полуфиналето на плеј-офот за пополнување на две места во Првата лига -мажи.

Во првиот натпревар од полуфиналето, беа повеќе од убедливи против екипата на Ангели. Стигнаа до високи (77:47) повеќе од доволно за водство од (1-0) во серијата која за неколку дена се „префрла“ во Скопје.

Кумановци почнаа силно во одбранат, му дозволија на гостинскиот тим да реализира само осум поени во првата четвртина. Реализираа 17, и испратија најава дека сакаат да го продолжат трендот на победување. До полувремето, МКК Куманово веќе беше на плус од 16 поени (41:25), разлика која од минута во минута растеше и стигна до максимални 30.поени.

Капитенот Марјан Јанески реализираше 17.поени, Ренато Димитриески и Јовановиќ имаа по 11, додека Штерјов дополно со 10.

Во гостинската екипа, Оровчанец беше единствениот играч кој ја надмина бројката од десет реализации.

Втората полуфинална серија ќе стартува во сабота (од 20.часот) во салата „Зеф Љуш Марку“), а ќе се сретнат екипите на Шкупи и на Маџари.

Двата скопски ривали си „разменија“ по една победа (на домашен терен) во оној регуларен дел од сезоната. И извесно е дека нè очекува една неизвесна серија која треба да го даде и вториот учесник на Првата лига во наредната натпреварувачка сезона.