30.04.2021

Во серијата за пласман во Првата лига ќе играат против Феникс 2010, а во второто полуфинале ќе се сретнат Чаир 2030 – Ангели

ВТОРА ЛИГА-МАЖИ: Партизан Водно Санс го комплетираше полуфиналето

Екипата на Партизан Водно Санс е последниот, четвртти учесник во полуфиналето на плеј-офот од Втората лига.

Скопските „црно-бели“ по втор пат беа подобри од екипата на Шкупи. Сега и на гостински терен, во Чаир, каде славеа со резултат (103:99), и со вкупни (2-0) ја затворија четвртфинапната серија.

Согласно со претходно утврдениот систем за натпреварување, формирани се и полуфиналните двојки. За пласман во финалето, но и во Првата лига за наредната натпреварувачка сезона 2021/2022 ќе играат:

Феникс 2010 – Партизан Водно Санс

Чаир 2030 – Ангели

Предноста на домашен терен во серијата „подобар во три натпревари“ ќе ја имаат подобро пласираните екипи: Феникс 2010 и Чаир 2030 кои беа најдобри во двете групи „Исток“ односно „Запад“ во регуларниот дел од сезоната во Втората лига.  

РЕЗУЛТАТИ ПЛЕЈ-ОФ - ЧЕТВРТФИНАЛЕ

Феникс 2010 – Хераклеа            64:88

Хераклеа – Феникс 2010              60:77

--------------------------------------------------

Ангели – Тетекс ТТК       97:53

Тетекс ТТК – Ангели      73:84

--------------------------------------------------

Чаир 2030 – Борец Баскет          80:73

Борец Баскет – Чаир 2030           97:87

Чаир 2030 – Борец Баскет          96:71

---------------------------------------------------

Партизан Водно Санс – Шкупи 83:77

Шкупи – Партизан Водно Санс 99:103