04.08.2018

Втора победа во низа за јуниорите

Репрезентативците до 18 години на Македонија запишаа втора победа во низа во рамки на борбата за пласман на Европското првенство за јуниори (дивизија Б) кое од 27. јули се одржува в Скопје. 

Избраниците на Панче Милевски се пласираа на последното место во групата Ц што значеше борба за опстанок во оваа дивизија односно пласман од 17. до 24. место. Победата над Данска ни донесе борба за палсман од 17. до 20. место и загарантиран опстанок во втората дивизија. Денеска јуниорите го совладаа составо на Азербејџан без нималку проблеми со 50-65, а утре (5. август) ќе си ги одмерат силите против подобриот од Швајцарија и Луксембург (натпревар закажан за во 21:00 часот), со почеток во 15:00 часот во vip арената при спортскиот центар „Борис Трајковски“.

Целосната статистика од денешниот натпревар, како и снимка од истиот може да се погледне на следниот линк.