30.11.2020

Вардар беше убедлив против МЗТ Скопје (90:41), а Баскет КАМ против Куманово 2020 со (106:46)

ВТОРО КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ: „Вардарки“ без проблем во Аеродром

Три од планираните четири мечеви се одиграа овој викенд во Првата женска лига. И три убедливи победи за екипите кои важеа како фаворитски.

Во групата Исток, екипата на Вардар беше многу подобра од МЗТ Скопје на гостувањето во Аеродром (90:41), што е втора победа за девојките во „црвено-црна“ комбинација.

Убедливо, со (106:46), екипата на КАМ Баскет славеше во натпреварот со новиот прволигаш, Куманово, а убедливи, но во групата Запад, беа и младите кошаркарките на Трокал во мечот со скопски Шкупи (63:30).

Во ова коло одложени беа натпреварите Работнички-Гостивар односно Струга 2009 и Пантери.

ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ

ИСТОК

РЕЗУЛТАТИ 2. КОЛО

МЗТ Скопје Аеродром – Вардар         41:90

Баскет КАМ – Куманово 2020  106:46

Крива Паланка – слободен

Пробаскет - слободен

ИДНО КОЛО (02.12)

Крива Паланка – КАМ Баскет

Куманово – Пробаскет

Вардар – слободен

МЗТ Скопје Аерором - слободен

ЗАПАД

Трокал – Шкупи    63:30

Работнички – Гостивар   одл.

Струга 2009 – Пантери    одл.

Бадел 1862 – слободен

ИДНО КОЛО (02.12)

Бадел 1862 – Трокал

Шкупи – Струга 2009

Пантери - Работнички

Гостивар - слободен