01.12.2021

Девојките во „сино-жолта“ комбинација по втор пат подобри од РМУ Бановичи, сега со резултат (85:55)

WABA ЛИГА: Бадел 1862 е чекор поблиску до Суперлигата

Победникот почна да се надѕирауште на полуврмееото кога домапната екипа имаше висок плус од 21. поен (52:31). На крајот нова победа за „баделки“ и скор (3-5) која ги носи се поблиску до првата „четворка“ во групата „А“ која ќе ги продолжи натпреварите во Суперлигата на женското издание на Јадранската лига.

БАДЕЛ 1826 – РМУ БАНОВИЧИ                85:55
Александра Стојановска имаше одлично прво полувреме кое го заокружи со реализација на 20. Поени.

Репрезентативниот бек на Бадел 1862 имаше 4/5 во шутот за три, и 3/4за оние кои вредат по два поени. Освен тоа имаше и три освоени топки и две блокади. Но, имаше одлична поддршка и од другите кошаркарки од стартната петорка која ја извади тренерот Перо Стамески. До истекот на првата четвртина нашиот претставник веќе имаше и 21. поен предност (32:11), каја задржа до одморот.

Во продолжението од играта, Стојановска продолжи да го полни кошот на противникот. Домашниот тим направи нова серија, сега од (13-2) кога ги симна сите дилеми, ако воопшто и постоеја околу конечниот победник. По пет минути игра од третата четвртина, Бадел 1862 дојде до недостижни (65:33). А скоро половина од поените - 30, беа дело на Стојановска. 

Во наредното 9. коло, на 8. декември, Бадел 1862 му гостува на тимот на Пламен во Пожега. А се чини дека решавачкиот меч за премин во следната фаза, ги чека на 15 декември кога на домашен терен го дочекуваат белградски Партизан.