25.02.2022

Лошото второ полувреме донесе пораз за нашиот претставник (50:77) за крај на натпреварите во Суперлигата

WABA ЛИГА: Триглав е висок за Бадел 1862

Кошaркарkите на Бадел 1862 им се вратиjа на обврските во женската јадранска лига. На гостувaњето во Крањ, загубија од поквалитетниот ривал

ТРИГЛАВ – БАДЕЛ 1862  77:50

Сосема добро прво полувреме одиграа „баделки“ на ова последно гостување и натпревар во Суперлигата од WABA лигата. Гостинките беа рамноправен ривал во 20.минути. Откако триглав ја доби првата четвртина со 923:19), уште поиедначен беше дуелот во втората в која двете екипи си поделија по 18.поени, а на полувремето домашната екипа имаше плус 4 (41:37).

Проблемите за девојките во „сино-жолта“ комбинација (каде недостасуваа Кметовска и Димитријевиќ) дојдоа по одморот. Полека се забележуваше замор во играта на нашит тим, кој се потешко поентираше од игра. До истекот на третиот период, Триглав се одвои на воцифрени (56:44). Во исто темпо продолжија и во последната делница во која ја потврдија победата.

Александра Стојановска уфрли 18.поени, имаше и 8. скока. Сличен беше ефектот на Кејтлин Матие, 16. Поени и 9.скока.