21.06.2022

Косово направи пресврт во вториот дел и на крајот победи со (52:42)

YDF ФИБА ТУРНИР – ЕДИРНЕ 2022: Едно добро полувреме, недоволно за победа на нашите девојчиња

Во првиот меч, оној во женска конкуренција, нашите млади кошаркарки го одиграа најдоброто полувреме на турнирот.

По одличниот почеток, во првите десет минути се стекавме со предност од пет поени (13:8). Продолживме во ист ритам и во вториот пеиод на играта. И како плод на добрата игра, нашата селекција во 15.минута дојде и до највисокото водство (26:17) на натпреварот. Но до истекот на полувреметото девојчињата од Косово намалија на (25:29).

По паузата, непрепознатливо издание на нашата селекција. Се што градеа избраничките на селекторот Јасмина Герасимовска загубија за неколку минути. Косово направи виствски пресврт, дури и повеќе од тоа. До крајот на третата четвртина водеа со (40:32).

Во продолжението на играта нашата селекција „Под 14“ години, стигна до (38:42), не немаше сили за да направи комплетен камбек. Косово дојде до победата (52:42).

Утре, на последниот ден од престојот во Едирне, од девет часот, нашата женска репрезентација ќе ги одмери силите со онаа на Романија. А два часа подоцна во Едирне е предвидено и одигрувањето на средбата во машка конкуренција.