Ждребот за ФИБА Европа Куп во ист ден со ждребот за евроквалификациите за сениорките - КФСМ
21.06.2017

Ждребот за ФИБА Европа Куп во ист ден со ждребот за евроквалификациите за сениорките

На 4. јули, 2017 година, светската куќа на кошарката ФИБА ќе одржи четири ждребања во Минхен. Почнувајќи од 11:00 часот наутро, во хотелот Хилтон ќе започне ждрепката за Еврокуп (жени), потоа следи ждребот за Евролига (жени), Европа Купот (мажи) како и за распоредот по групи за квалификациите за Европското првенство (жени).

Македонската кошаркарска федерација ги пријави сениорките за претстојните квалификации, а на 4. јули, на ждребот во Минхен репрезентативките ќе ги осознаат своите конкуренти против кои ќе бркаат историски пламан на едно континентално првенство. Европското првенство ќе се одигра во 2019 година, а земјата-домаќин е сè уште непознат.

Карпош Соколи, како вицешампион на Република Македонија одлучи да аплицира за два меѓународни фронта меѓу кои едниот е и Европа Купот на ФИБА. На овој ждреб, Карпош Соколи ќе ги дознае своите противници.